MEVSİMSEL DEPRESYON

MEVSİMSEL DEPRESYON

Mevsim değişikleri bedensel birçok rahatsızlığın tetikleyicisi olabildiği gibi depresyonun da tetikleyicisi olabilmektedir. Özellikle sonbahar ayları bu dönem için en kritik dönemdir. 


23 Kasım 2017 Perşembe


Mevsim değişikleri bedensel birçok rahatsızlığın tetikleyicisi olabildiği gibi depresyonun da tetikleyicisi olabilmektedir. Özellikle sonbahar ayları bu dönem için en kritik dönemdir. Melatonin ve seratonin hormonlarındaki dengesizlikler bu sürece etki eden başlıca aktörlerdendir. Tatil sonrası adaptasyon, çocukların okul döneminin başlaması ve beraberinde mevsim değişiklikleri de depresyon habercisi olabilmektedir. Yapılan birçok araştırmada da daha önce depresyon tanısı almış olanların mevsimsel depresyona daha yatkın oldukları görülmektedir.

Mevsimsel depresyon genellikle iki hafta kadar sürmekte ve sonrasında kişi günlük hayatına, rutinlerine adapte olmaktadır. Ama devam ediyor ve kişideki mutsuzluk, umutsuzluk, daha önce haz alarak yaptıklarından haz alamama gibi depresif duygu durumu devam ediyorsa, artık mevsimsel değil, devam edebilecek bir durumdan bahsetmek mümkün olabilmektedir.

Özellikle işe ya da okula gitmekte zorlanma, uyanmakta ve uykuya dalmakta zorlanma, iştahsızlık, umutsuzluk, bir şey yapmak istememe eğilimi, cinsel istekte azalma, ani parlamalar gibi durumlarda sonbahar depresyonu akla gelmelidir.

Bu dönemin geçici olduğu unutulmamalı ve açık havalar iyi değerlendirilerek mümkün olduğunca sosyal aktivitelerle desteklenmelidir. Zevk alınarak yapılan faaliyetlere ağırlık verilmelidir. Özellikle nefes egzersizleri ve egzersizler bu dönemin sağlıklı geçirilmesi adına basit fakat önemli tedbirlerdir.

                                                                                                                                                                                                        Mavi Taç