Uygulamalı Sosyal Hizmet Atölyesi Yaz Kampı

Uygulamalı Sosyal Hizmet Atölyesi Yaz Kampı

Bu program 01 Ağustos ile 06 Ağustos tarihleri arasında Kılıçdede Mah. Saadet Cad. No: 138/5 İlkadım/SAMSUN adresinde 6 gün boyunca saat 10:00 İle 17:00 saatleri arasında yürütülecektir. Programın öncelikli amacı sosyal hizmet öğrenci ve mezunlarının mesleğin terapötik becerilerinin farkına varması ve önümüzde ki dönemde Mavi Taç bünyesinde planlanan Sosyal Terapi Okuluna hazırlık oluşturmasıdır. Önceki Atölye programlarından farkı hızlandırılmış yoğun bir program olmasıdır. Eğlenerek insanların sosyal sorunlarına nasıl müdahale edeceğinizi, sosyal bir varlık olan insanın sosyal hizmet mesleğine ve tekniklerine ne derece ihtiyacı olduğunu farkedeceksiniz. Bu farkı bizzat kendinizde göreceğiniz program açık öğretim sosyal hizmet öğrenci ve mezunlarına da açıktır.  

Atölye çalışmaları uygulamalı bir meslek ve disiplin olan sosyal hizmet mesleği odağında katılımcıların; bilgi, beceri ve yeteneklerini artırıp katılımcılara farkındalık kazandırırken öncelikle katılımcının kendine dönerek kendi sorun çözme becerilerini artırmayı hedeflemektedir. Buradaki dayanak “kendi sorunlarını çözemeyen sosyal hizmet uzmanı başkalarının sorunlarını çözemez”dir.   9 Temmuz 2018 Pazartesi


KPSS TEK ÇARE DEĞİL MESLEĞİNİN GÜCÜNÜ FARK ET

Sloganıyla Başlayan Uygulama Atölyeleri Aralıksız Devam Ederken Samsun Dışındaki Şehirlerde de Atölye Toplantıları Planlamaya Başlamış Bulunmaktayız.

Mavi Taç Sosyal Hizmet Uygulama Atölyesi 2016 yılında oluşturulduktan sonra Samsun’da altı farklı uygulama grubunda yüzlerce örgün ve açık öğretim sosyal hizmet öğrenci/mezununa ulaşarak aşağıda belirtilen içerik üzerinden katılımcılara büyük katkılar sağlamıştır.  

Atölye çalışmaları uygulamalı bir meslek ve disiplin olan sosyal hizmet mesleği odağında katılımcıların; bilgi, beceri ve yeteneklerini artırıp katılımcılara farkındalık kazandırırken öncelikle katılımcının kendine dönerek kendi sorun çözme becerilerini artırmayı hedeflemektedir. Buradaki dayanak “kendi sorunlarını çözemeyen sosyal hizmet uzmanı başkalarının sorunlarını çözemez”dir.   

"Bilgi Güç'tür" sloganından hareket eden atölye çalışmaları sayesinde katılımcılar sosyal hizmet mesleğinin uygulama yöntemlerinden "sosyal kişisel çalışma ve sosyal grup çalışması" yöntemlerini uygulayarak öğrenme şansına sahip olmaktadırlar. Çünkü; Sosyal Hizmet Mesleği alınan bilgileri beceriye çevirebilme yeteneği gerektirir ve bu yetenek uygulama ile geliştirilir.

Atama bekleyerek zaman kaybetme, bir an önce mesleğini uygulamaya başla, insanların bilgili, becerikli ve donanımlı sosyal hizmet uzmanlarına ihtiyacı var. Sosyal hizmet bilgi ve becerisi; sürekli yeni yollar açar ve kamu dışında yüzlerce seneğin olduğunu fark ettirir.

Atölyeye katılmak için sosyal hizmet öğrencisi veya mezun olmak şartı bulunmaktadır. Programa devam zorunluluğu bulunmaktadır, %20 devam sınırını aşan katılımcıya sertifika verilmemektedir.

İletişim ve kayıt için 0850 840 84 55 veya 0542 362 7 362 

Sosyal Hizmet Atölyesi kurucumuz Cesur CEYLAN koordinasyon ve sunumlarıyla (kurucu ve gönüllü profesyonellerin katkılarıyla) aşağıda belirtilen başlıklar çerçevesinde sosyal grup çalışması yöntemiyle yürütülecektir.

Grup Kurallarının Belirlenmesi, Tanışma, Rumuz Seçimi, Yol Haritası, Program İçeriği, Ön Test ve İlk Ödev,

Sorun Çözme Becerisi için Gerekli Donanım;

Kendilik ve Çocukluk

Anlamak; Duymak ve Dinlemek

Bakmak ve Görmek

Bilmek ve İnanmak

Önemli bir meziyet: Sosyal Gözlem

Sosyal Hizmet Mesleği ve Felsefesi

Sosyal Hizmet Çıkış Noktası ve Tarihi

Bilim Olarak Sosyal Hizmet

Mesleğin Bakış Açısı ve Meslek Kültürü

Sosyal Hizmet Uygulamaları (Kamu ve Özel Sektör)

Sosyal Hizmet Mevzuatı

Dünyada ve Ülkemizde Mesleki Uygulamalar

Yeni Sosyal Hizmet Yaklaşım Modelleri

Sosyal Hizmette Genelci Yaklaşım (Tüm sorun alanları)

Sosyal Hizmette Sistem Yaklaşımı

Sosyal Hizmette Güçlendirme Yaklaşımı

Sosyal Kişisel Çalışma

Sosyal Grup Çalışması

Toplumla Çalışma

Görüşme Yöntem ve Teknikleri (Bir milyon faktör ve fark)

Sosyal Hizmette Müdahale Planı Hazırlama

Sosyal İnceleme Raporu ve Diğer Mesleki Raporları Hazırlama

Sosyal Hizmette Sorun ve Çalışma Alanları,

Son değerlendirme, Kapanış ve Sertifika Yemeği

Uygulayıcı Uzman: Cesur CEYLAN (Sosyal Hizmet Uzmanı – Mavi Taç Kurucu Başkanı) Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız: http://mavitac.com/yonetim-30-cesur_ceylan.html

Gibi birçok konuda özellikle uygulama fırsatı bulamayan açık öğretim ve uzaktan eğitim öğrencilerinin mesleğe dair bilgi, beceri ve yeteneklerini geliştirebileceği, kamu ve/veya özel sektördeki profesyonel meslek yaşamlarında son derece faydalı olan Atölye çalışmaları her dönem oluşan taleplere göre başlatılmaktadır. Atölye programları yoğun bir emeğin ve mesleki gelişim ürünü olup kurumca sertifikalandırılmaktadır. Ortalama olarak 60 eğitim saati süren programlar 12 kişi ile sınırlandırılmıştır.

Ayrıca Toplum Aile ve Çocuklar (TAÇ) odağında faaliyet ve çalışmalar yürüten kurumumuz açık öğretim ve uzaktan eğitim sosyal hizmet öğrencilerinin zorunlu stajlarını yapmaları için mevzuat açısından uygundur.

Kayıt İçin Gerekli Belgeler:

Sosyal Hizmet Öğrenci Belgesi

Kimlik Fotokopisi

Atölyeye katılmak için Mavi Taç’a hitaben dilekçe

İletişim Bilgileri

Staj için ise yine dilekçeyle başvurmanız yeterli olacaktır.

Diğer Detaylar için 0850 540 84 55 veya 0542362 7 362

Buraya tıklayarak Kurucu Başkanımız Cesur CEYLAN’ın geçmiş programlarından görüntüler bulabilirsiniz.

Uygulayıcı Uzman Hakkında: Cesur CEYLAN (Sosyal Hizmet Uzmanı – Mavi Taç Kurucu Başkanı) Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız