Boşanma Öncesi ve Sonrası Destek

Boşanma Öncesi ve Sonrası Destek

Boşanma olgusu, kavramı, düşüncesi, girişimi, eylemi insanlara hep sorun gibi gelse de aslında varlığı bireyler için bir güvence ve gerçekte bir çözüm yoludur. Boşanma olgusuna yüklenen anlam büyük bir sorunmuş gibi algılanmasına bu nedenle süreçte belkide toparlanacak evlilikler taraflarca herhangi bir yardım almadan mahkeme aşamasına getirilmektedir. Mahkeme öncesi destek alınmasının boşanma olacaksa bile sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi açısında önem taşımaktadır. Mahkeme sürecini beklemeden uzmanlarımızdan destek almak sonrsası için size ve çocuklarınıza büyük kazanımlar sunacaktır. 15 Ekim 2017 Pazar


Boşanma Öncesi ve Sonrası Destek

Boşanma ile ilgili istatistiklere göz attığımızda tablo zihnimizde biraz daha netleşecektir. Türkiye İstatistik kurumu verilerine göre yıllar geçtikçe boşanma oranları artıyor. 2004’ten 2013’e %38 bir artışla ciddiyetini bizlere hissettiriyor. Boşanma oranlarının en yüksek olduğu illere baktığımızda ise listenin başını İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi büyük şehirler çekiyor. Sosyo-ekonomik seviyenin ve eğitim düzeyinin yükselmesiyle boşanma oranlarının ilişkisini gösterebilir.

Ekonomik, psikolojik ve sosyal birçok etken çiftlerin birbirlerine yakınlaşmalarına sebep olabildiği gibi, uzaklaşmalarında ki temel sebep de olabiliyor.  Başlarda cazip gelen bazı özellikler sonraları hayattan keyif almak için yeterli gelmemeye başlıyor.

Boşanmanın çiftler üzerinde bir takım psikolojik etkilerinin olduğu tartışılmaz bir gerçek. Bu etkilerin de olması son derece normal. Boşanma öncesinde başlayan geleceğe dair bir takım belirsizlik düşünceleri kişinin psikolojisini oldukça etkileyebiliyor.  Kadınlar ve erkekler açısından değerlendirdiğimizde karşımıza aşağıdaki gibi bir tablo çıkıyor.

Kadınlar Üzerinde Boşanma Sürecinin Etkileri (Boşanan Kadın Psikolojisi)

Finansal etkiler kadınları en çok etkileyen durumların başında geliyor. Geliri olmayan ya da ayakta kalmakta zorlanacak gelire sahip kadınların bu noktada zorluk çekmeleri muhtemel oluyor.

Mutsuz evliliklerin ardından kadın, bir daha iyi bir partner bulamayacağım ya da kimseye güvenemeyeceğim gibi düşüncelere daha hızlı kapılır.

Bazı kadınlar ise artık çevredeki insanların ona boşanmış bir kadın gözüyle bakmaya başladığını düşünmeye başlar. Buda toplumsal olarak kadınları en sık rahatsız eden düşüncelerdendir.

Çocukları olan bir anne için bu süreç normalden çok daha zor olabiliyor. Birçok zaman bu sebeple çiftler ayrılmayabiliyorlar. Anne bu durumda çocuklarım babasız büyümesin diyerek, kendi mutluluğundan vazgeçebiliyor. Böylece kadın daha depresyona kadar giden bir sürecin içinde kendisini bulabiliyor.

Kadınlar boşanma sürecinin öncesinde ve sonrasında ortadan aldatılmadan yana bir sorun yoksa kendilerini erkeklere oranla daha suçlu hissediyorlar. Bu ilişkiyi kurtarmak onun sorumluluğundaymış gibi hissedebiliyorlar. Ancak bu sorumluluk karşılıklı bir sorumluluktur.

Erkekler Üzerinde Boşanma Sürecinin Etkileri (Boşanan Erkek Psikolojisi)

Yapılan araştırmalar boşanmış ya da evlenmemiş erkeklerde madde kullanımı ve ölüm oranlarının daha yüksek olduğunu gösteriyor.

İlişkiden sonra erkekler genellikle partnerini suçlayıcı şekilde yaklaşıyorlar. Toplumsal olarak kabul gören yaklaşım da genellikle bu oluyor. Kadın ilişkiyi sürdüremedi benzeri düşünceler genelde baskın düşünceler oluyor.

Başlangıçta erkek kurtuldum tarzında bir hissiyat içinde olurken, sonraları yalnız olmak erkeği daha fazla etkileyebiliyor.

Erkeklerin arkasını toparlayan kadın rolü ortadan kalkınca, motivasyon ve öz bakım gibi konularda erkekler başlarda bocalayabiliyorlar.

Boşandıktan Sonra Neler Yapmalı?

Boşanmak ilişkilerin doğasında olan ve günümüzde normal karşılanması gereken bir süreçtir. Bu sebeple hayatın sonu olmadığını kişinin kendisine sürekli hatırlatması gerekir.

Öncelikle biten bir ilişkinin ardından yapılabilecek en önemli şey kişinin kendisine ve karşısındakine bir süre zaman vermesi. Bu süre zarfında sosyal çevresinden destek alması önemli. Şayet çözemediği durumda bir uzman desteği almalıdır.

Bu süreçte geçmişin istenmeyen duyguların aktive edecek film, şarkı gibi çeşitli şeylerden uzak durmanızı hatta birlikte yaptığınız etkinlikleri de bir miktar değiştirmeniz gerekebilir. Maruz kaldığınız durumda mutsuz olmanız durumunda bunun zihninizin size oynadığı bir oyun olduğunu hatırlatmanızı öneririm.

Boşanmanın ardından yeni bir evlilik yapmaktan uzak durmalısınız. Bu noktada sağlıklı karar vermek birçok zaman zor olur.

Eski eşinizle olan diyologlarınızı mümkün oldukça sınırlandırmanız kendiniz korumak için önemli durumlardan birisidir.

Kişisel ve kurumsal gelişim eğitim programlarımız psikososyal grup çalışması temelinde yürütülmekte olup drama, rol-play, ısınma oyunları, interaktif etkinlikler, beyin fırtınası, takım çalışması ve en güncel yöntemlerle desteklenmektedir. Daha önceki eğitimlerimizden farklı örneklere ve hakkımızda basında çıkan haberlere ulaşmak için buraya ve renklendirilmiş ifadelere tıklayabilirsiniz.

Aile, çocuk, ergen, genç ve diğer yetişkinlere sunulan tüm kişilik ve psikolojik testler, danışmanlık ve terapi hizmetleri, bireysel ve kurumsal gelişim eğitimleri içerikleri bakımından planlı, bilimsel ve etik kurallar çerçevesinde disipline edilerek yapılandırılmıştır. Sunum ve etkinlikler, terapi ve danışmanlıklar alanında uzman akademisyenler, sosyal hizmet uzmanları, psikologlar, pedagoglar ve alanında uzman diğer profesyoneller tarafından yürütülmektedir. Bilgi ve becerisiyle bizi destekleyen akademisyen ve uzmanlarımız hakkında detaylı bilgi almak için bu linke göz atmanızı tavsiye ederiz.

Mavi Taç bir sivil toplum fikri olup temel yaklaşımı “Gelişmiş Bir Toplum İçin Çocuklara Doğru Bir Adım Daha!” prensibine dayanmaktadır. Sağlıklı, sorun çözme becerisi gelişmiş, farkındalık düzeyi yüksek yetişkinler o derece sağlıklı çocuklar demektir. Bizim için her bakımdan (fiziksel, ruhsal ve sosyal) sağlıklı çocuklar ise o derece gelişmiş bir tolum anlamı taşımaktadır. Bu temelde öncelikle sosyo-ekonomik düzeyi düşük tüm kesimlere ücretsiz sivil toplum hizmetleri sunmaktayız. Kamu yararına sunulan sivil toplum faaliyetlerinin kuruluş tüzüğü çerçevesinde geniş bir yelpazesi bulunmakta fakat şimdilik sadece Samsun İlimizde hizmet verebilmekteyiz. Ayrıca tüm bu hizmetleri sürdürülebilir kılmak için bazı özel eğitim ve danışmanlık hizmetlerini tüzük çerçevesinde belirlenen şekliyle bağış karşılığında sunma imkanına sahibiz. Diğer tüm ayrıntılar için 0850 840 84 55 veya 0542 362 7 362 nolu telefonlardan bilgi alabilir ayrıca bu linke göz atabilirsiniz. Kuruluş öykümüz ve amaçlarımız için buraya, sosyal medya ve diğerleri için renklendirilmiş alanlara tıklayabilirsiniz.    youtube   instagram   facebook     twitter