Kişisel Gelişim, Eğitim ve Danışmanlık

Mavi Taç Farkındalık Atölyesi

MAVİ TAÇ FARKINDALIK ATÖLYESİ

 1. Grup Kurallarının Belirlenmesi, Tanışma, Rumuz Seçimi, Yol Haritası, Program İçeriği, Ön Test ve İlk Ödev.

 2. Kararlarımı Ben mi Veriyorum?

 3. Senden Önce, Senden Sonra; Tanımlar ve Kavramlar.

 4. Değişim Kaçınılmaz mı?

 5. Beklentiler neydi? Peki ya Sunulanlar ve Bulunanlar?

 6. Aslında Ne İstiyorsun? Bu İstek Karşısında Ne Yapıyorsun?

 7. Çocuklaşmayı Bilmeyen Çocukları ve Yaşamı Anlayabilir mi?

 8. Acaba Ne Derler? Olmazlar... Duvarlar... Kalıplar...

 9. Normal mi? Anormal mi? Kime Göre? Neye Göre?

 10. Her Son Yeni Bir Başlangıç mı?

 11. Arkaya Bakarak Yürünür mü?

 12. Zaman; Şifa mı? Cefa mı?

 13. Gözünün İçinde ki "Ben" mi "Sen" mi?

 14. Son Test, Değerlendirme, Düşünceler ve Kapanış.

Uygulayıcı Uzman: Cesur CEYLAN 

Uygulama Şekli:

 • Belirtilen her başlık haftada bir kez 3 saat boyunca atölye gündeminde detaylandırılmaktadır.

 • Sosyal grup çalışması temelinde yürütülecek atölye faaliyetleri drama, rol-play, ısınma oyunları, interaktif etkinlikler, beyin fırtınası, ekip çalışması ve uygulamalarla sürdürülmektedir. 

 • Çalışma içeriğinde amaç doğrultusunda uygulama ödevlendirmeleri yapılmaktadır.

 • Çalışma başında ve sonunda yapılacak olan testlerle bireysel kazanımlar ortaya konulmaktadır.

 • Program toplam süresi 42 saattir.

 • Program sonunda tüm katılımcılara Mavi Taç sertifikası verilmektedir. 

Amaç ve Hedefler:

            Bireyler yaşam içerisinde kaçınılmaz olarak birtakım psikososyal sorunlar yaşamaktadır. Boşanma bunlardan biri fakat yalnızlaşma da ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Kaynağında belki iletişim sorunu belki doğru bilinen yanlışlar vardır. Günümüzde bireyler kronikleşen depresyona maruz kalmakta ve geçici etkiye sahip antidepresanlardan medet ummaktadır. Boşanma, bireysel yabancılaşma, yalnızlık hissi, güven sorunu, güçsüzlük duygusu, başlamak için ilk adımı atamama ve motivasyon düşüklüğü vb örneklerde bireyler çoğunlukla hem kendilerine hem de etraflarına karşı doğru öngörü ve çözümlemelerde bulunamadığı için sistematik ve telafisi güç başka problemler ortaya çıkmaktadır. Bu problemlerin geçmesi için her şey tamamen "zamana" teslim edilmektedir. Bu durumda problemin üstesinden gelen "kişinin kendisi" olmadığı gibi “zaman” da sadece problemin üstünü kapatmaktadır. Kırılganlığı devam eden "birey" haliyle benzer sorunlarla karşılaştığında ne yazık ki problem daha da sarsıcı ve örseleyici olabilmektedir.   

Bu atölye çalışmasında amaç bireylerin doğru soru sorma becerisini artırmak temel hedefinde doğru cevaplara kolay ulaşmasını sağlayarak sorun çözme kapasitesinin artmasını sağlamaktır. Sorun çözme becerisini artıran bireyin: çocuklarlar, yetişkinler ve diğer sosyal çevresiyle etkili, sağlıklı ve kalıcı iletişim kurmasını sağlamak, karşılaşacağı başka problemlerle kolay baş etmesini desteklemek, kararlarını kendisinin vermesini sağlamak, farketme düzeyini artırmak, bütün sorunların kaynağı stresi kontrol altına alma becerisi geliştirmek, yaşamın analizini kendi analizinden yola çıkarak kolayca yapmasını desteklemek, özetle katılımcının kendisini yenileyerek "kendine dair yolculuğun" ilk adımını atmasını sağlamaktır.

Katılımcılarla program öncesi bire bir görüşmeler yapılarak varsa bireysel tereddütler üzerinde durularak soru işaretleri giderildikten sonra bireyin programa katılıp katılmayacağı birlikte kararlaştırılacaktır. 

Program tamamen planlı, bilimsel ve etik kurallar çerçevesinde disipline edilerek yapılandırılmıştır. Mavi Taç’ın temel yaklaşımı “Gelişmiş Bir Toplum İçin Çocuklara Doğru Bir Adım Daha!” prensibine dayanmaktadır. Sağlıklı, sorun çözme becerisi gelişmiş, farkındalık düzeyi yüksek yetişkinler o derece sağlıklı çocuklar ve toplum demektir.

Kendin için bir şey yap ve programa başvur. Yapacağın tek şey aşağıdaki numaralardan birini arayarak bilgilerini bırakmak olacaktır.

Mavi Taç Tel: 0850 840 84 55 

NOT: Talepler alınıp gruplar oluştuktan sonra program gün ve saatlerine tüm grup üyeleriyle birlikte karar verilecektir. 

Geçmiş Programlardan Görüntüler

Aile, Çocuk, Ergen, Genç ve Yetişkinler İçin Ücretsiz Psikolojik Danışma, Psiko-Sosyal Terapiler, Zeka ve Kişilik Testleri, Okul, Kreş ve Diğer Kurumlara Yönelik Tüm Hizmetleri Aşağıdaki Linklerden İnceleyebilirsiniz

Detaylar İçin: 0850 840 84 55

Hakkımızda Daha Çok Bilgi Alın

Gönüllü Uzmanlarımız ve Özgeçmişleri

Sivil Toplum Farkındalık Çalışmalarımız

Çocuk, Ergen ve Gençler İçin Psiko-Sosyal Terapiler

Aile, Çift ve Bireysel Psiko-Sosyal Terapiler

Mesleki ve Kişisel Gelişim Eğitimlerimiz

Kurumsal Gelişim ve Eğitim Hizmetlerimiz

Aile, Çocuk ve Öğretmenler İçin Yaratıcı Drama

Basında Yer Alan Bazı Haberlerimiz

İş Birliği ve Referanslarımız

Aile, çocuk, ergen, genç ve diğer yetişkinlere sunulan tüm kişilik ve psikolojik testler, danışmanlık ve terapi hizmetleri, bireysel ve kurumsal gelişim eğitimleri içerikleri bakımından planlı, bilimsel ve etik kurallar çerçevesinde disipline edilerek yapılandırılmıştır. Sunum ve etkinlikler, terapi ve danışmanlıklar alanında uzman akademisyenler, sosyal hizmet uzmanları, psikologlar, pedagoglar ve alanında uzman diğer profesyoneller tarafından yürütülmektedir. Bilgi ve becerisiyle bizi destekleyen akademisyen, sosyal hizmet uzmanı, psikolog, sosyolog, eğitimci, hukukçu ve diğer uzmanlarımız hakkında detaylı bilgi almak için bu linke bakmalısın, belki aramıza katılmak istersin.
 
Mavi Taç bir sivil toplum fikri olup temel yaklaşımı “Gelişmiş Bir Toplum İçin Çocuklara Doğru Bir Adım Daha!” prensibine dayanmaktadır. Sağlıklı, sorun çözme becerisi gelişmiş, farkındalık düzeyi yüksek yetişkinler o derece sağlıklı çocuklar demektir. Bizim için her bakımdan (fiziksel, ruhsal ve sosyal) sağlıklı çocuklar ise o derece gelişmiş bir tolum anlamı taşımaktadır. Bu temelde öncelikle sosyo-ekonomik düzeyi düşük tüm kesimlere ücretsiz sivil toplum farkındalık hizmetleri sunmaktayız. Kamu yararına sunulan sivil toplum faaliyetlerinin kuruluş tüzüğü çerçevesinde geniş bir yelpazesi bulunmakta fakat şimdilik sadece Samsun İlimizde hizmet verebilmekteyiz. Ayrıca tüm bu hizmetleri sürdürülebilir kılmak için bazı özel eğitim ve danışmanlık hizmetlerini tüzük çerçevesinde belirlenen şekliyle bağış karşılığında sunma imkanına sahibiz. Diğer tüm ayrıntılar için 0850 840 84 55 veya 0542 362 7 362 nolu telefonlardan bilgi alabilir ayrıca bu linkten konum ve adres bilgilerine göz atabilir belki bizi ziyaret etmek isteyebilirsin. 
 
Kişisel ve kurumsal gelişim programlarımız psikososyal grup çalışması temelinde yürütülmekte olup programlarda drama, rol-play, ısınma oyunları, interaktif uygulamalar, beyin fırtınası, takım çalışması ve en güncel yöntemlerle desteklenmektedir. Önceki eğitim programlarımızdan bazı örnekler görmek için buraya, hakkımızda çıkan haberlere bakmak için bu sayfaya tıklayın. Son olarak sosyal medya hesaplaımızı takip etmeyi unutmayın.

 

Hesap Adı: Mavi Toplum Aile ve Çocuk Derneği          
IBAN NO: TR16 0001 5001 5800 7302 8484 51