Çalışma Ortamı

Çalışma Ortamı

28 Kasım 2014 Cuma


Çalışma ortamında; yeterli aydınlık ve sıcaklık olması hem verim almak hemde sağlık durumunun devamı için gereklidir.

 

Çalışma ortamı ülkemiz şartlarında genelde evin herkes tarafından kullanılan yeri olmakta vede bu durum başarılı bir bilgi edinimi zorlaştırmaktadır. Evin, yeterli derecede sıcaklığa ve aydınlığa sahip, aile bireylerinin çok fazla girip çıkmayacağı vede ders çalışacak kişinin psikolojisinde gene mi bu oda! gene mi bura! dedirtmeyecek kadar kişiye hoş gelebilecek bir yer seçilmelidir. Tabi ki tüm bunların söz konusu bile olamayacağı ortamlarda ders çalışmak durumunda kalınabilir. Bu tarz durumlarda ise mümkün olduğunca kendimiz için uygun ortamı oluşturmaya, aramaya çalışmalıyız.

 

Evinde ders çalışma ortamı olarak ciddi anlamda sorunlar yaşayan bir öğrenci okul – dershane kütüphanesi, devlet – belediye yada özel kurumların kütüphanelerini rahatlıkla kullanabilir. Ders çalışmak için ayrılan zaman doğru şekilde kullanılmış ve bilgi öğrenilmiş ise ev deki zaman dinlenmek, soru çözmek yada tekrar etme çalışmaları için ayrılabilir.

 

Evde ders çalışılacak ise televizyon sesi ve görüntüsünden vede aile bireylerinin günlük konuşmalarından mümkün olduğunca uzak durulmalıdır ki öğrenci tüm duyularını derslerine yoğunlaştırabilsin.

 

31.01.2006 tarihli Radikal Gazetesindeki yazımızın tekrar düzenlenmiş halidir.

http://www.radikal.com.tr/turkiye/etkili_calismanin_puf_noktalari-770364

 

Oğuzhan Eyilik

Pedagog – Psikolojik Danışman