Başarıya Ekranların ve Müziğin Etkisi

Başarıya Ekranların ve Müziğin Etkisi
Bir çok genç müzik dinlemeyi hayatın bir parçası olarak görmektedir. Ders çalışırken, sokakta dolaşırken, spor yaparken, yolculuktayken…Her şekilde müzik hayatın bir parçasıdır.

28 Kasım 2014 Cuma


 

Bir çok genç müzik dinlemeyi hayatın bir parçası olarak görmektedir. Ders çalışırken, sokakta dolaşırken, spor yaparken, yolculuktayken…Her şekilde müzik hayatın bir parçasıdır.

 

Biliyoruz ki insan beyni belli sınırları olan bir yapıdadır. Biz istesek de istemesek de bir kaç şeyin bir anda yapıldığı durumlarda algı sistemimiz uyarıcılardan bazılarını seçecek ve diğerlerini göz ardı edecektir.

 

Televizyon, genç – yaşlı herkesin çok fazla derecede zamanını işgal etmektedir. Yarışma programları, gençlik programları, müzik eğlence programları, diziler, filmler, haberler.. hemen hepsinin kendini izlettiği on binlerce kişi var.

 

Bir üst okula hazırlık döneminde öğrencilerin televizyon alışkanlıklarını mümkünse tamamen bırakmaları gerekmektedir.

 

Televizyon, dinlenmek maksatlı izleniyor ise orada büyük bir yanılgı vardır. Televizyondaki programlarda bireyin neredeyse tüm duyularına hitap edecek derecede uyaran vardır. Bu durum dinlenmeye değil yorulmaya neden olur. Hem zamanımıza hemde dinlenmişliğimize zarar veren bu alışkanlıktan mümkün olduğunca uzak durmalıyız. Birey illaki televizyon izleyeceğim diyorsa bu noktada çok ama çok seçici olmalıdır: Unutmamalıdır ki bizim televizyon izlediğimiz zamanları ders çalışarak geçiren rakiplerimiz var.

 

Müzik ile ders çalışmak noktasında alışkanlığı olan bireylerin bu alışkanlıklarını kolay kolay değiştiremiyoruz. Bu tarz bir alışkanlık gerçekleştirmemiş olan adaylar müzik ile ders çalışmaktan uzak durmalıdırlar. Müzik ile ders çalışan öğrenciler sadece müzik aletleri ile yapılan enstrümantal müzik parçaları ile çalışırlar ise daha başarılı olabileceklerdir.

 

Televizyon ve müzik dinleme araçlarının yanında cep telefonu, tablet ya da kişisel bilgisayar ile internet bağlantısının kişiler üzerinde hayatının her noktasına dair etkileri olduğu açıktır. Sınavlara hazırlık yıllarında ki öğrenciler için cep telefonu, oyun konsolları ve internet bağlantısının olumsuz etkileri göz önünde tutulmalıdır. Sanal-sosyal ve oyun dünyasının kişilerin fazlasıyla zamanını alıp meşgul ettiği ve öğrencilerin başarı için ihtiyacı olan dinlenmişliği yok ettiği fark edilmelidir. Herhangi bir teknolojik ürünün kullanımının ne kadarının sağlıklı olduğuna herkes için geçerli olacak bir saptama mümkün olamamaktadır. Her birey kendi idealleri ve başarısı için en aza ulaşmaya çalışmalıdır. Günlük dinlenme, çalışma, uyku saatleri dışında kalan zamanın sınırlı bir miktarını teknolojik ürünlere ayırmak en az zararı oluşturacaktır.

 

31.01.2006 tarihli Radikal Gazetesindeki yazımızın tekrar düzenlenmiş halidir.

http://www.radikal.com.tr/turkiye/etkili_calismanin_puf_noktalari-770364

Oğuzhan Eyilik

Pedagog – Psikolojik Danışman