Ne Kadar Değil Ne Yaptın Demeliyiz

Ne Kadar Değil Ne Yaptın Demeliyiz
Herhangi bir konuşmada yada sözleşmede, iş yerinde yada sosyal hayatta ne yaptığımız hiç kimseyi ilgilendirmiyor ne kadar yaptığımız ise herkesi ilgilendiriyor.

28 Kasım 2014 Cuma


Herhangi bir konuşmada yada sözleşmede, iş yerinde yada sosyal hayatta ne yaptığımız hiç kimseyi ilgilendirmiyor ne kadar yaptığımız ise herkesi ilgilendiriyor.

 

Zamanın insanı hep mutsuz, tatmin olmaktan uzak, yetinmeyi bilmiyor ve hep daha fazlası içn mücadele ediyor. Çocuklar dahi sayılar ile ilgilenir hale geldiler, onlara ilk öğretilende doğal olarak sayılar ve buna bağlı olarak niceliğine ilişkin şeyler oluyor. Küçücük çocukların sözlerinde şu meslek ne iş yapar sorusu yerine ne kadar para kazanır suali sıklıkla duyulabiliyor.

 

Sayıların egemenliğine inandığımız ve itaat ettiğimiz anda farkına varalım yada varmayalım tek gerçeklik madde oluyor. Maddeye ait olana tapınmanın ve onun dışında bir gerçekliğe öyle ya da böyle inanamamanın sonucu maalesef bu. Sayılara ve ne kadara ilişkin düşünce dünyası maddeye ilişkindir, sayılamayan şeylerin gerçekliği ve insana vereceği herhangi bir mutluluk olamamaktadır.

 

Bugün artık sayılar ile sevinir olabildiğimiz gibi sayıların fazlalığıylada üzüntümüz çoğalabiliyor. 1 rakamının karşılığında yaşadığımız hüzün ile 100 rakamının karşılığında bizde oluşan hüzün maalesef aynı olamıyor. Çünkü bizler sayıların egemenliğine ve de doğal olarak maddenin tek gerçek olmasına itaat etmiş olmanın gereği kayıpların çokluğuna göre vicdan muhasebesi yaşamak durumundayız.

 

Bugün tüm performans ölçerler ne kadar ile ilgili. Çalışma hayatını sağlıktan tutun hukuk sistemine kadar, eğitimden her türlü hizmet alanına kadar her yerde ne kadar sorusunun cevabı aranıyor ve cevapta veriliyor. Ama bakıyoruz herşey maalesef olmaması gerektiği gibi olmaya devam ediyor. İnsanlar, toplumlar ve kurumlar ne kadar sorusunun her sorulduğunda fazlalaşması – artması gerektiği anlayabilseler fark edebilseler mutsuzluluğun yegane sebebi de fark edilmiş olacaktır.

 

Bugün tüm dünya ve ülkemiz ne olduğuna – ne yapıldığına ilişkin bir merak içerisinde değil her birimiz kendimizi kaptırmış bir halde itaat ediyoruz ve çoğu insanın varlık kazandığı sosyal medya denilen sitemlerde bu durumu daha da körüklüyor. Ne kadar like – beğeni ya da paylaşım aldığın her şeyden daha önemli.

Ne kadar güzelsin

Ne kadar zayıfsın

Ne kadar başarılısın

Ne kadar gol attın

Ne kadar eğitim aldın

Ne kadar paraya sahipsin

Ne kadar mutlusun

Ne kadar takipçin var

Ne kadar yaşlısın

Ne kadar yakışıklısın

Ne kadar insan

Ne kadar ücret

Ne kadar istihdam

Ne kadar okudun

Ne kadar yürüdün

Ne kadar ölüm var

Ne kadar zikir çektin

 

Tüm bu ne kadarlara dair daha yüzlerce tecrübemiz var ve her birisi için daha fazlası mümkün ve bu mümkün olması durumu bizi hep daha fazlasına ulaşma kaygısı ve stresi altında ezebiliyor.

 

Eğer ki insanlığımızı korumak istiyor ve mutluluğu – huzuru arıyor isek ne kadar ile ilgilenmenin öncesinde niteliğe ilişkin bir sorgu ve yaşam şekli oluşturulmalıdır. Sorulması gereken “ne kadar” değildir “ne yaptın”dır.

Oğuzhan Eyilik

Pedagog – Psikolojik Danışman