Çocuklarda Öfke Nöbeti

Çocuklarda Öfke Nöbeti

Birey olma sürecinde her istediğini yapmak için engellendiğinde sürekli öfkelenmesi de normaldir.  Eğer ebeveyn öfke nöbetiyle nasıl ilgileneceğini bilmiyorsa, yanlış tepkiler veriyorsa tepkinin dozu artabilmektedir.


27 Kasım 2017 Pazartesi


Öfke diğer duygular gibi yaşanması çok doğal ve insani bir duygudur. Kişinin kendini koruması gibi konularda dozunda olduğu sürece normaldir. Öfke nöbetleri daha çok 1.5-3 yaş döneminde görülmektedir. Zaman zaman alışveriş merkezlerinde istediği alınmayan, eline verilmeyen nesneler için şiddetli bir ağlayış, istediğini elde etmek için kendini yere atma davranışları sergileyen öfkeli çocuk görüntüleri ile de karşılaşmaktayız. Her çocuğun istekleri farklı olduğu gibi öfke nöbetlerini yaşama şekilleri de farklılık gösterecektir.

Peki, neden ve nasıl oluşur bu nöbetler? Bu dönemde çocuklar gelişimin doğal bir süreci olarak bağımsızlaşma eğilimi içine girerler. Kendi istediklerinin olmasını ve kontrol sahibi olmayı isterler. “kendim alabilirim” , “tek yemek istiyorum” gibi. Birey olma sürecinde her istediğini yapmak için engellendiğinde sürekli öfkelenmesi de normaldir.  Eğer ebeveyn öfke nöbetiyle nasıl ilgileneceğini bilmiyorsa, yanlış tepkiler veriyorsa tepkinin dozu artabilmektedir. Bu sürecin sağlıklı bir biçimde geçirilmesi için çocuktaki davranış örüntülerinin iyi tanınması, çocuğa nasıl yaklaşılması gerektiği iyi bilinmelidir.  Bu davranışa neden olan sebepler neler? Ne zaman ve nerede ortaya çıkıyor?  Öfke nöbeti öncesinde ve sonrasında neler oluyor? Bunlara dikkat ederek, bu gibi durumlardan uzak durmaya çalışmak öfke nöbetlerini önleyecektir. Ayrıca yaşantılarınız da belirli rutinlere sağdık kalmanız önemlidir, belirli bir yemek vakti, uyku vakti vs. 2 yaş gelişim döneminde çocukların günlük hayat içinde alıştığı rutinler çok önemlidir.

Öfke nöbetleri sırasında ise;

-Sakinliğinizi koruyun, genel olarak öfke nöbetleri sırasında çocuğunuzun yanında olmak iyi bir fikirdir.

-Yetişkin olduğunuzu unutmayın. Öfke nöbeti ne kadar uzun sürerse sürsün makul olmayan taleplere boyun eğmeyin. Tutarlı davranışlar sergilemeniz çok önemlidir.

-Öfke nöbeti toplum içinde gerçekleşiyorsa en iyi yol daha sakin bir yere çocuğunuzu götürmek ve orda birlikte sakinleşmesini beklemektir.

- Öfke nöbetlerinin hemen akabinde çocuğunuzun istediği şeyi vermemeli ya da yapmamalısınız. Bu davranış çocuğunuzun öfke nöbetlerini pekiştirecektir.

-Bu sırada bağırmak, tehdit etmek faydalı olmayacak ve daha da şiddetlenmeye sebep olacaktır. Bunun yerine yalnızca oturun. Çocuğunuz öfkesini yaşarken onunla beraber olmanın işe yaradığını keşfedin. Sakinleştiği andan itibaren de tekrar göz teması kurarak ve onunla ilgilendiğinizi belli ederek sevginizi dile getirin.

-Öfke nöbetinden sonra bu davranışı onaylamadığınızı ama onu hala seviyor olduğunu hatırlatmak ihtiyacı olan bir davranıştır.

 

                                                                                                                                                                                  Psk. Sinem GÜL

                                                                                                                                                                                        Mavi Taç