Pedagog

Pedagog

Pedagog; insanlar arasında çocuk psikoloğu anlamında kullanılmaktadır fakat kavram eğitimci veya eğitim bilimci anlamına gelmektedir. Ülkemizde doğrudan Pedagoji bölümleri bulunmadığı için kimlere Pedagog denileceği soru işaretidir. İstisnai olarak Aile Mahkemeleri Kuruluş Kanununda geçen Pedagog ifadesi karşılığında bu kadroya Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü mezunları atanmaktadır. 


Sunday, September 30, 2018


Pedagog; insanlar arasında çocuk psikoloğu anlamında kullanılmaktadır fakat kavram eğitimci veya eğitim bilimci anlamına gelmektedir. Ülkemizde doğrudan Pedagoji bölümleri bulunmadığı için kimlere Pedagog denileceği soru işaretidir. İstisnai olarak Aile Mahkemeleri Kuruluş Kanununda geçen Pedagog ifadesi karşılığında bu kadroya Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü mezunları atanmaktadır. Eğitim bilimci olmakla çocuk psikoloğu olmak karıştırıldığında sorunlarının çözümü için başvuran anne-babalar doğru yerde olup olmadıkları hakkında bilgi sahibi olamamaktadırlar. Mantıksal çerçeveden bakılacak olursa tüm eğitim fakültelerinde pedogojik formasyon dersleri bulunmakta ve içerik olarak çocukların gelişim aşamaları farklı kuramcıların (Frued, Adler, Erikson, Gestalt, Piaget) açıklamalarıyla işlenmektedir. Bu durumda tüm eğitim fakültesi mezunları kendilerine Pedagog diyebilirler. Bu duruma önlem almak için kamuda sadece Aile Mahkemelerinde bulunan Pedagog kadrolarına yalnızca Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık mezunları atanmaktadır. Bu yazıda anne ve babalara kendini Pedagog olarak tanıtan kişinin PDR mezunu olduğundan emin olmaları gerektiği uyarısı yapılmaktadır. Ülkemizde ruh sağlığı ve benzer alanlarda çalışan psikolog, pdr, sosyal hizmet uzmanı, çocuk gelişim uzmanı gibi mesleklerin dahi bir yasası ve meslek odaları olmadığı için PEDAGOG kavramı istismar edlmeye gayet açıktır. 

Ben bu alanda uzmanım diyen herkese çocuğunuzu götürmeyiniz, götürmeden önce yaptığı işlere göz atınız, varsa web sayfası, sosyal medyası vs. araştırınız, özellikle lisans mezuniyetini sorunuz, ÇOCUK ve ÇOCUKLUK ile ilgili sorun alanlarında çalışabilmek önemli bir deneyim geçmişi gerektirir, aksi durumda okuma yazma bilen her anne ve baba yukarıda sıralanan kuramları içeren kitapları okuyarak aynı bilgilere sahip olabililirler. Çocuk ve/veya Yetişkin ile psikososyal sorun  alanlarında çalışacak profesyonelin belirli lisans bölümlerini bitirmenin yanı sıra uygulama becerisi ve yeteneği olan, bu mesleklere yatkın, gelişime açık, bireysel bazı özellikleri taşıyan kişilerden oluşması son derece önemlidir. 

Son söz olarak çocuğunuzu götürmek için pedagog arayışınız varsa şayet doğrudan bir psikolojik danışman bulmanız yeterli oalcaktır. 

 

Aile, Çocuk, Ergen, Genç ve Yetişkinler İçin Ücretsiz Psikolojik Danışma, Psiko-Sosyal Terapiler, Zeka ve Kişilik Testleri, Okul, Kreş ve Diğer Kurumlara Yönelik Tüm Hizmetleri Aşağıdaki Linklerden İnceleyebilirsiniz

Detaylar İçin: 0850 840 84 55

Hakkımızda Daha Çok Bilgi Alın

Gönüllü Uzmanlarımız ve Özgeçmişleri

Sivil Toplum Farkındalık Çalışmalarımız

Çocuk, Ergen ve Gençler İçin Psiko-Sosyal Terapiler

Aile, Çift ve Bireysel Psiko-Sosyal Terapiler

Mesleki ve Kişisel Gelişim Eğitimlerimiz

Kurumsal Gelişim ve Eğitim Hizmetlerimiz

Aile, Çocuk ve Öğretmenler İçin Yaratıcı Drama

Basında Yer Alan Bazı Haberlerimiz

İş Birliği ve Referanslarımız

Aile, çocuk, ergen, genç ve diğer yetişkinlere sunulan tüm kişilik ve psikolojik testler, danışmanlık ve terapi hizmetleri, bireysel ve kurumsal gelişim eğitimleri içerikleri bakımından planlı, bilimsel ve etik kurallar çerçevesinde disipline edilerek yapılandırılmıştır. Sunum ve etkinlikler, terapi ve danışmanlıklar alanında uzman akademisyenler, sosyal hizmet uzmanları, psikologlar, pedagoglar ve alanında uzman diğer profesyoneller tarafından yürütülmektedir. Bilgi ve becerisiyle bizi destekleyen akademisyen, sosyal hizmet uzmanı, psikolog, sosyolog, eğitimci, hukukçu ve diğer uzmanlarımız hakkında detaylı bilgi almak için bu linke bakmalısın, belki aramıza katılmak istersin.
 
Mavi Taç bir sivil toplum fikri olup temel yaklaşımı “Gelişmiş Bir Toplum İçin Çocuklara Doğru Bir Adım Daha!” prensibine dayanmaktadır. Sağlıklı, sorun çözme becerisi gelişmiş, farkındalık düzeyi yüksek yetişkinler o derece sağlıklı çocuklar demektir. Bizim için her bakımdan (fiziksel, ruhsal ve sosyal) sağlıklı çocuklar ise o derece gelişmiş bir tolum anlamı taşımaktadır. Bu temelde öncelikle sosyo-ekonomik düzeyi düşük tüm kesimlere ücretsiz sivil toplum farkındalık hizmetleri sunmaktayız. Kamu yararına sunulan sivil toplum faaliyetlerinin kuruluş tüzüğü çerçevesinde geniş bir yelpazesi bulunmakta fakat şimdilik sadece Samsun İlimizde hizmet verebilmekteyiz. Ayrıca tüm bu hizmetleri sürdürülebilir kılmak için bazı özel eğitim ve danışmanlık hizmetlerini tüzük çerçevesinde belirlenen şekliyle bağış karşılığında sunma imkanına sahibiz. Diğer tüm ayrıntılar için 0850 840 84 55 veya 0542 362 7 362 nolu telefonlardan bilgi alabilir ayrıca bu linkten konum ve adres bilgilerine göz atabilir belki bizi ziyaret etmek isteyebilirsin. 
 
Kişisel ve kurumsal gelişim programlarımız psikososyal grup çalışması temelinde yürütülmekte olup programlarda drama, rol-play, ısınma oyunları, interaktif uygulamalar, beyin fırtınası, takım çalışması ve en güncel yöntemlerle desteklenmektedir. Önceki eğitim programlarımızdan bazı örnekler görmek için buraya, hakkımızda çıkan haberlere bakmak için bu sayfaya tıklayın. Son olarak sosyal medya hesaplaımızı takip etmeyi unutmayın.

 

Hesap Adı: Mavi Toplum Aile ve Çocuk Derneği          
IBAN NO: TR16 0001 5001 5800 7302 8484 51  

 

Haber Ara