Beck Depresyon Envanteri

Beck Depresyon Envanteri

Beck Depresyon ölçeği (BDE)  Depresyon düzeyini ölçmek için yaygın olarak kullanılan bir araçtır. Beck Depresyon ölçeği ilk olarak hastaların semptomlarını (hastalıkla ilgili belirtileri) açıklamaları; ruh hali kararsızlık, başarısızlık hissi, kendine güvensizlik, suçluluk hissi, intihar düşünceleri, ağlama, sinirlilik asosyallik, uykusuzluk, yorgunluk, iştahsızlık, kilo alma ve kilo verme, benlik gibi kriterlere göre ölçeklendirilmiştir.

[...]

Bireysel Psikoterapi

Bireysel Psikoterapi

Bireysel terapi, davranış değişikliğini kolaylaştırarak yaşam kalitesini artırmayı hedefleyen terapist ve danışan arasında güven ilişkisiyle oluşan terapotik süreçtir. Bireysel terapi/görüşme kişinin farkındalığı çerçevesinde tamamen bireye özel şekillenmekte ve "İNSAN" odaklıdır. Mavi Taç terapotik yaklaşımında kural ve kaidelerden önce hizmet alacak kişinin "iyilik hali" ön planda tutulmaktadır. 

[...]

Boşanma Öncesi ve Sonrası Destek

Boşanma Öncesi ve Sonrası Destek

Boşanma olgusu, kavramı, düşüncesi, girişimi, eylemi insanlara hep sorun gibi gelse de aslında varlığı bireyler için bir güvence ve gerçekte bir çözüm yoludur. Boşanma olgusuna yüklenen anlam büyük bir sorunmuş gibi algılanmasına bu nedenle süreçte belkide toparlanacak evlilikler taraflarca herhangi bir yardım almadan mahkeme aşamasına getirilmektedir. Mahkeme öncesi destek alınmasının boşanma olacaksa bile sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi açısında önem taşımaktadır. Mahkeme sürecini beklemeden uzmanlarımızdan destek almak sonrsası için size ve çocuklarınıza büyük kazanımlar sunacaktır. 

[...]

Cinsel İşlev Bozuklukları

Cinsel İşlev Bozuklukları

Biyolojik, psikolojik ve sosyal bir varlık olan insan içinde doğup büyüdüğü toplumla şekillenirken ülkemizde tabu olarak görülen ve çocukluktan itibaren bu şekilde zihinlere yerleşen cinsellik başlığı yetişkinlikte insanlar için derin problemlere yol açmaktadır. Cinsel işlev bozukluklarının temelde üç nedenle ortaya çıktığı savunulur ve bunlar; biyoljik, psikolojik ve sosyal nedenlerdir. 

[...]

Çocuklarda Mahremiyet Bilinci Geliştirme

Çocuklarda Mahremiyet Bilinci Geliştirme

Günümüzde gittikçe artan çocuk istismarı vakaları her anne ve babanın çocuğunda mahremiyet bilinci oluşturmasını zorunlu hale getirmiştir. Koruyucu önleyici olabilmek ancak "Bilinç" gelişimi ile mümkünken mevcut mahremiyet eğitimleri sadece sonuçlar üzerine odaklanarak başta çocuklar olmak üzere anne ve babaları paniğe sevketmektedir. Bu çerçevede talep eden okul, kreş, kurum, kuruluş, anne ve babalara "Çocuklarda Mahremiyet Bilinci Geliştirmenin Yollarını" öğretiyoruz. Kuruluşumuz hiç bir ücret talep etmeden "Gelişmiş Bir Toplum İçin Çocuklara Doğru Bir Adım Daha" sloganı çerçevesinde bu programı talep eden herkese sunmaya devam etmektedir.  

[...]

Depresyon

Depresyon

 Duygusal olarak çöken hasta karamsarlaşmaya ve zihinsel olarak (kendine zarar verme dahil) kötü düşüncelerle meşgul olmaya başlar. Vücudunda ağırlık ve yavaşlama ortaya çıktığı için, davranışları da içe kapanma yönünde değişir. Gün içindeki gelip geçici moral bozulmaları depresyon olarak adlandırılmaz.

[...]

Duygusal Problemler ve Terkedilme

Duygusal Problemler ve Terkedilme

Duygusal problem diyince akla ilk gelen aşk acısı olmaktadır. Genellikle terk edilme sonucu ortaya çıkan bu duygusal acı türü gerçekten bir aşk ve bağ ile ilgili mi yoksa terkedilmeyi kabullenememe mi? Günümüzde yalnzılık ve tek başınalık karıştırıldığı gibi bu iki durum da benzer şekilde karıştırılmaktadır. Tek başına güçlü ve kendini değerli bulan bir birey olmak için ilk adımı atarak bizi arayabilirisiniz. 

[...]

Evlilik ve Çift Danışmanlığı

Evlilik ve Çift Danışmanlığı

Mavi Taç ilkelerinden biri de  "bilgi kimsenin tekelinde olamaz" dır. Bu çerçevede aile danışmanlığı kapsamında baş vuran çiftlerle yapılacak ön görüşme ve ölçeklerden sonra çiftin sorun kaynağının çoğunlukla psikolojik nedenlere bağlı olması tespit edilirse psikoterapi müdahalesi uygulanır. Başvuran ailenin temel sorununun sosyal çevre ve etkenlere bağlı olmasının anlaşılması üzerine sosyal terapi müdahale yöntemleri uygulanmaktadır. 

[...]

Grupla Psikososyal Danışmanlık

Grupla Psikososyal Danışmanlık

Grup üyeleri ayrıca yeni öğrendikleri davranışları grup içinde deneme olanağı bulup, bunları kendi yaşamlarında kullanma fırsatı elde ederler. Bunun yanında birden fazla kişiyle etkileşime girdikleri için çeşitli sosyal, kişilerarası beceriler kazanma ve bunları deneme imkanı da bulurlar.

[...]

Hipnoz

Hipnoz

Hipnoz, odaklanma ve konsantrasyonun en üst düzeye ulaştığı özel bir zihin durumudur. Hipnoz ile bir çok psikososyal sorunla baş edilebildiği günüzmüde dünya sağlık örgütünce de kabul edilmiş bulunmaktadır. Belkide yıllardır baş edemediğiniz sorununuzu bu sefer hipnozla halledebileceksiniz. 

[...]

Haber Ara