Rorschach (Exner)

Rorschach (Exner)

Hermann Rorschach bu testi ilk icat ettiğinde,  düşünce bozukluklarının tetkikini yapmak için ortaya çıkarmış olsa da, bugün günümüzde kişilik ve kişinin ana dinamiklerini analiz eden bir test olarak görülmektedir.

[...]

Somatoform Bozukluklar

Somatoform Bozukluklar

Bedeninizde tam olarak tarif edemediğiniz bölgelerde bazı ağrı, sızı, hissizlik vb şikayetler ortaya çıkar ve hekime başvurmanıza rağmen tüm tetkikler yapılmasına karşın herhangi bir neden bulunmaz ve hekiminiz size şu meşhur cümleyi kurar; "psikolojik olabilir çünkü her şey gayet normal görünüyor" en basit anlatımla somatoform bozukluk bu şekilde özetlenebilir. 

[...]

Teknoloji Bağımlığı

Teknoloji Bağımlığı

Teknolojinin insan hayatına getirdiği sayısız faydalar var. Ancak kişinin teknoloji kullanımı üzerinde kontrolünün kaybolması ve teknolojiyi ölçüsüz ve sınırsız kullanması çok ciddi zararlara sebep olabilir. İnternet ve teknoloji bağımlılığı diğer bağımlılıklarda olduğu gibi kişinin bağımlısı olduğu teknolojik ürüne ulaşamadığında yoksunluk yaşadığı bir durum olarak tanımlanmaktadır.

[...]

Tematik Algı Testi (TAT)

Tematik Algı Testi (TAT)

Tematik Algı Testi uzmanlarca en sık kullanılan testlerden biridir. 1935 yıllarında Murray tarafından yayınlanmıştır. 41 karttan oluşan testte erkekler ve kadınlar için ayrı resimler, bir de boş kart vardır. Birey her resme ilişkin başı ve sonu olan, konulu bir öykü anlatmak zorundadır. 

[...]

Tükenmişlik ve Kronik Mutsuzluk

Tükenmişlik ve Kronik Mutsuzluk

Tükenmişlik belirtileri gösteren kişi öncelikle duygusal olarak tükendiğini hisseder. Kişinin mesleki ilgisi ve coşkusunda azalma ile enerji kaybı bu duruma örnektir. Duygusal olarak tükenen kişi için ikinci aşama duyarsızlaşma aşamasıdır. Duyarsızlaşma duygusal olarak tükenen bireyin insanlarla ilişkisini sınırlayarak azaltması izole olarak içeri çekilmesi, empati yeteneklerinin iyice azalarak karşısındaki insanları görmeyen, duygu ve düşüncelerini önemsemeyen, onlarla empati kuramayan bir yapının ortaya çıkmasını dolayısıyla diğerlerine karşı negatif ve ilgisiz bir tutumu içerir. 

[...]

Uyku Bozuklukları

Uyku Bozuklukları

Uykuya dalma, uykuyu sürdürme ve sonlandırmaya ilişkin sorunlar, dinlendirici olmayan uyku, insomnia (uykusuzluk) karşılığı kabul edilmektedir. Gündüzleri yorgunluk hissi, duygu alanında değişmeler (huzursuzluk, hırçınlık gibi), verimlilikte azalma, hatta düşünsel işlevlerde bozulma tabloya eşlik edebilmektedir.

[...]

Yalnız Kalma Korkusu

Yalnız Kalma Korkusu

Çoğunlukla "yalnızlık ve tek başınalık" kavramları karıştırılır. Öz güvenli ve kendi analizini doğru yapmış birey "yalnzılığı sevdiğinden" bahsederken bile aslında "tek başınalık" durumunu tanımlamaktadır. Tek başınalığı yaşam biçimi haline getirebilmiş bireyler etraflarında hayranlık uyandırırken zayıf tarafları ağır basan birey yalnız kalma korkusundan kurtulamamaktadır. Bu program size tek başınalığın gücünü farkettirecek tek sosyal terapi müdahalesidir. 

[...]

Yeme Bozuklukları

Yeme Bozuklukları

Psikolojik, sosyal, bedensel, çevreseler ve kişiye özel nedenlerle ortaya çıkan aşırı yeme ve yetersiz besin alma durumu bireyin hayatını riske sokacak kadar ciddi davranış bozukluklarındandır. Bu tip sorunu olanlar, olduğunu düşünenenler ve yakınlarında arasında benzer sorunla karşı karşıya kalanlar mutlaka bir uzmanla iletişim kurmalı ve nedenleri ortaya konularak kalıcı çözüm için müdahale yöntemi geliştirilmelidir. 

[...]

Yetişkinlere Yönelik Eğitimlerimiz

Yetişkinlere Yönelik Eğitimlerimiz

Ebeveynler için yapılandırılmış farkındalık oluşturan eğitim başlıklarını aşağıda bulabilir detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

[...]

Zaman Yönetimi ve Stres

Zaman Yönetimi ve Stres

Özellikle günümüzde zaman yönetimi herkes için sorun olmuş durumda. Herhangi bir iş veya meşguliyeti olmayanlar bile 24 saatin yetmediğinden, zamanın çok hızlı geçtiğinden, işlerini yetiştiremediğinden vb. birçok sorundan yakınmaktadır. Zamanın yetersiz gelmesi duygusu doğrudan stres kaynağına dönüşmekte ve asıl sorunun kaynağından uzaklaşmaktayız. Zaman yönetiminden kaynaklı stres gün yine 24 saat olmasına rağmen tam olarak içinden geçtiğimiz bilişim devrimi ile doğrudan ilgilidir. Benzer bir huzursuzluğunuz varsa mutlaka Mavi Taç'a gelmelisiniz. 

[...]