Çocuklarda Ahlak Gelişimi

Çocuklarda Ahlak Gelişimi

Ahlak gelişimi çocuğun fiziksel, zihinsel ve psikolojik gelişimiyle paralel seyreder. Doğruyu yanlıştan ayırmak, doğru olanı egoya yenik düşmeden uygulamak çocuk gelişim sürecinde zaman alan bir durumdur. Çocuğun sayısız deneme ve yanılmaları yanında aile ahlakından aktarılanlar ahlak gelişiminde temel rolü oynayacaktır.

[...]

Çocuklarda Cinsel Kimlik Gelişimi

Çocuklarda Cinsel Kimlik Gelişimi

Çocuklukta başlayan cinsellik kavramı, ergenlik dönemi ile birlikte son şeklini alır. Ergenlik döneminden sonra çocuğun cinsel özellikleri kolay kolay değişmez. Önemli olan çocukluktan itibaren sağlam temelleri oluşturmaktır.

[...]

Çocuklarda Davranış Problemleri

Çocuklarda Davranış Problemleri

Davranım bozukluğu genelde çocuklarda görülür. Bu durumun çocukluğun ilk dönemlerinden başlamak üzere değişik belirtileri vardır. Bu belirtiler genelde aileleri erken dönemde psikiyatriste getirir. Davranım bozukluğu olan çocuklarda görülen başlıca belirtiler şunlardır:

[...]

Çocuklarda Depresyon

Çocuklarda Depresyon

Büyükler dünyası mutsuzluk belirtilerini daha iyi tanımlarlar. İç sıkıntılarını hayattan zevk alamadıklarını,umutsuzluk değersizlik duygularını daha iyi fark eder ve kendine göre yardım arayışlarına girebilirler. Çocuk ise mutsuzluğunu erişkinlere göre çok daha başka yollarla ifade etmeye çalışır. 

[...]

Çocuklarda Dil Gelişimi

Çocuklarda Dil Gelişimi

Bebekler, bir sorun yoksa doğarken konuşma ve dil yeteneği ile doğarlar. Kendi dili kullanamasa da bebeklerin dil öğrenimi doğumla başlar. Sesleri duyarlar. Kendileri ise isteklerini çeşitli sesler çıkararak bildirirler. Altıncı aydan sonra ba-ba-ba gibi hecelemeler olur. Bebeklerin doğuştan getirdikleri bu yeteneklerini kullanmalarını ve geliştirmelerini etkileyen çeşitli faktörler vardır.

[...]

Çocuklarda Erken Ergenlik

Çocuklarda Erken Ergenlik

İnsan hayatında kronolojik olarak "doğum ve ilkokula başlama" dan sonra gelen en büyük travmatik savaş dönemidir ergenlik. Bu savaştan bireysel farklılıklarımız temelinde galip gelebilir, yenik düşebilir veya berabere kalabiliriz. Günümüzde değişen iklim, yiyecek ve içecekler, kullanılan ilaçlar, teknolojik gelişmeler ve birçok faktör ergenlik çağını giderek geriye çekmektedir. Bu değişim hem ebeveynlere hem çocuklara zor günler yaşatmakta ve mutlaka bir uzmandan destek alınmasını zorunlu hale getirmektedir. 

[...]

Çocuklarda Mahremiyet Bilinci Geliştirme

Çocuklarda Mahremiyet Bilinci Geliştirme

Çocuklarda mahremiyet denilince akla ilk gelenin "iyi dokunma kötü dokunma" olduğu gerçeğinden yola çıkarak Mavi Taç olarak bizler daha çok "bilinç" kavramı üzerinde durmaktayız ve bu sorun alanında doğru bilinen yanlışları ayırt edebilmenin önemli olduğunu vurgulamaktayız. 

[...]

Çocuklarda Sosyal Uyum Problemleri

Çocuklarda Sosyal Uyum Problemleri

Çocuğunuzun sosyal anlamda uyumsuz olduğunu düşünebilir ve/veya sanabilirsiniz. Bu düşünce genelde sosyal çevreden gelir ve sizde doğruymuş gibi bir etki yaratmaya başlar. Bunu anlamak ancak çocuğa dair gelişimsel özellikleri bilen, günümüz çerçevesinde değerlendiren bir profesyonelle mümkündür. Ayrıca bu tip şikayetleri olan çocuklarımızı ofis ortamına getirmeden gerekirse çocuğumuzu bizzat yaşadığı alanında ziyaret ederek değerlendiriyoruz. 

[...]

Çocuklarda Sünnet Korkusu

Çocuklarda Sünnet Korkusu

Belirli bir yaşa gelmiş erkek çocuklarında sünnet edilme ciddi travma ve korkulara yol açmaktadır. Belirtileri herkes tarafından açıkça gözlenmekte çoğunlukla ne yapılacağı hususunda profesyoneller bile çaresiz kalabilmektedirler. Tırnağını bile keserken kıyamadığımız çocuğumuzu sünnet etmeye ikna etmek zor ve bir okadar da travmatiktir. Bu durumla sağlıklı bir şekilde başetmek için lütfen Mavi Taç'tan randevu alınız.   

[...]

Çocuklarda Tik Problemleri

Çocuklarda Tik Problemleri

Tikler tamamlanmamış bir fiilin temsilcisi olabilirler. Çocuk bu tamamlanmamış fiili istenmeyen bir davranış olduğu için açıklayamaz. Fakat onu bilinçaltı dürtülerle dışlar. Ör: Kavgacı, saldırganlık ve kırıcılık göstermek isteyenlerin bu hareketi yapmadığı için devamlı olarak el ve kol hareketleri bunun temsilcisi olabilir.

[...]