Çocuklarda Yalan Söyleme Problemi

Çocuklarda Yalan Söyleme Problemi

Çocuğunuz henüz çok yeni yalan söylemeye başladıysa çocuğunuzu psikolog psikolog, hastane hastane gezdirmeyin. Çocuklarda görülen bir çok olumsuz davranış gibi bu durumda biz yetişkinlerle doğrudan ilgili olup sadece anne ve babadan öykü alınarak çözülebilecek bir sorundur. 

 

[...]

Çocuklarda Yeme Bozuklukları

Çocuklarda Yeme Bozuklukları

Çocuklarımızın her davranışı anne ve baba olarak bizleri hem mutlu hem mutsuz edebilmekte, çocuklarımızın hemen her davranışına anlamlar yükleyebilmekte çoğu zamanda kaygılanabilmekteyiz. Bunlardan biri de çocuğumuzun iştahının olmadığını düşünmemizdir. Geleneksel olarak ise yemek yemekte sorun çıkarmayan çocuklarımız için "maşallah çok iştahlı çocuk" demeyi ihmal etmeyiz. Bu iki duruma ilişkin kaygılarınız var ise gidemek için bir uzman desteği alınması önerilmektedir. 

[...]

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite (DEHB)

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite (DEHB)

Çocuk doğası gereği sürekli "an" da yaşar ve aynı doğa gereği haraketli olması kadar doğal bir durum yoktur. Bu doğallık çocuklara yönelik hiperaktivite etiketlemesini kolaylaştırmaktadır. Halbu ki hiperaktiviteyi belirlemek zor, uzun ve yoğun bir süreçtir. Basit bir örnekle hiperaktif olduğu belirtilen çocuk en az 3 ay boyunca okulda, parkta, evde ve diğer sosyal alanlarda bizzat iyi bir sosyal gözlemci tarafından izlenmeli, akabinde ilgili test ve ölçeklerle teşhis koyulmalıdır. Aksi halde çocuklarımızı ömür boyu kullanacakları ilaçlara mahkum etmeye devam ederiz. 

[...]

Disleksi (Özel Öğrenme Güçlüğü)

Disleksi (Özel Öğrenme Güçlüğü)

Benim çocuğum zeki ama okuma yazma öğrenemedi, aslında istese her şeyi yapabiliyor... şeklinde cümleler kurmaya başlamışsanız mutlaka bizimle iletişim kurmanızı tavsiye ederiz. Disleksinin aile ve eğitimciler tarafından sıkça zekâ geriliği ve dikkat eksikliği ile karıştırılması çözüm sürecini de önemli ölçüde geciktirmektedir.

[...]

Disleksi Değerlendirme Bataryası

Disleksi Değerlendirme Bataryası

Okuma, yazma, aritmetik, ardışıklık, lateralleşme, yön ve zaman bilgisi gibi alanlara ilişkin değerlendirmelerin yapıldığı bir bataryadır. Bataryanın alanında uzman bir profesyonel tarafından uygulanması önem arz etmektedir. 

[...]

Evlat Edinme

Evlat Edinme

Evlat edinme öncesi, süreci ve sonrası ile ilgili hukuki, sosyal ve psikolojik faktörler mevcut olup çoğunlukla karmaşık süreçlerdir. Burada önemli olanın psikososyal açıdan çocuğa bu durumun ne zaman ve nasıl bildirileceğidir. Oldukça hassasiyet içeren bu konuda sorun yaşayan ailelerimizin Mavi Taç'tan destek almalarını öneririz. 

[...]

Gelişim Envanterleri

Gelişim Envanterleri

Çocuklarımıza yönelik 20 den fazla test, ölçek ve envanterle merak ettiğiniz soruların cevaplarını kuruluşumuzdan alabilirsiniz. Bu ölçeklerin bazıları aşağıda sıralanmıştır. 

[...]

Grupla Psikososyal Danışmanlık

Grupla Psikososyal Danışmanlık

Grup üyeleri ayrıca yeni öğrendikleri davranışları grup içinde deneme olanağı bulup, bunları kendi yaşamlarında kullanma fırsatı elde ederler. Bunun yanında birden fazla kişiyle etkileşime girdikleri için çeşitli sosyal, kişilerarası beceriler kazanma ve bunları deneme imkanı da bulurlar.

[...]

Hipnoz

Hipnoz

Hipnoz, odaklanma ve konsantrasyonun en üst düzeye ulaştığı özel bir zihin durumudur. Hipnoz ile bir çok psikososyal sorunla baş edilebildiği günüzmüde dünya sağlık örgütünce de kabul edilmiş bulunmaktadır. Belkide yıllardır baş edemediğiniz sorununuzu bu sefer hipnozla halledebileceksiniz. 

[...]

İhmal ve İstismara Uğrayan Çocuklar

İhmal ve İstismara Uğrayan Çocuklar

Çocuklara yöenlik ihmal ve istismar türlerine ve etkilerine göre her biri çocukların bireysel farkılılıkları çerçevesinde derin izlere sebep olurlar. Çoğunlukla iki kavram birbirine karıştırılır özellikle yoğun bir şekilde çocuklar ihmal edildiği halde hem ebeveynler tarafından hem toplumun geneli tarafından bu davranışlar normalleştirilmiştir. İhmal veya istismar yoluyla örselendiğini düşündüğünüz çocukları lütfen bize bildiriniz.

[...]