Saldırganlık ve Öfke

Saldırganlık ve Öfke

Çocuklarda birbirinden farklı nedenlerle ortaya çıkan öfke davranışı çoğunlukla çocuğun içinde bulunduğu ve yaşadığı aile sistemi ile ilgili olmaktadır. Daha derin bir nedeni olup olmadığını anlamak için çocuğunuzu klinik klinik psikolog psikolog gezdirmeden önce öcenlikle kendiniz bir uzmanla görüşmelisiniz. 

[...]

Sınav Kaygısı ve Motivasyonu

Sınav Kaygısı ve Motivasyonu

Çocuklar her nesilde olduğu gibi gelecekleri ve hayalleri için çok çalışmak zorundalar ama farklı olarak ilkokuldan itibaren süreğen bir biçimde başarıları ve aslında beraberinde yeterlilik duyguları sınavlarla değerlendirilmektedir. Öğrenmenin ve keşfetmenin keyfinin yerini sınavda yüksek not alabilmek almaktadır.

[...]

Suç Mağduru Çocuk

Suç Mağduru Çocuk

Suç mağduru çocuk ile ihmal ve istismara uğrayan çocuğun örselenme şekli ve duygu durumu birbirne benzerdir. Çocuğunuza arşı herhangi bir suç işlendiyse doğrudan yapılması gerek anne ve baba olarak çocuğumuzun yanında net bir duruş sergilemektir. Devamında ortaya çıkabilecek herhangi bir psikososyal sorun için mutlaka bir uzman desteği alınması önerilir. 

[...]

Suça Sürüklenen Çocuk

Suça Sürüklenen Çocuk

Suçlu çocuk yoktur, suça sürüklenmiş çocuk vardır gerçeği çocukların suç işleyemeceğine dayanmaktadır. Bu önerme diğer yandan "çocuk söyleneni değil gördüğünü yapar" ile ilintilidir. Yine sanılanın aksine yalnızca sosyoekonomik düzeyi düşük ailelerin çocukları suça sürüklenmez, sosyoekonomik olarak toplumun her seviyesindeki ailelerin çocukları suç davranışı gösterebilir. 

[...]

Teknoloji Bağımlılığı

Teknoloji Bağımlılığı

Teknolojinin gelişmesiyle beraber çocuk ve ergenlerde internet bağımlılığı, oyun bağımlılığı ve telefon bağımlılığı artık hayatımızın bir gerçeği oldu. Bugün internet bağımlılığı ve oyun bağımlılığı teknoloji ile beraber gelen sorunlar arasında ne yazık ki ilk sırada yer almaktadır.

[...]

Tematik Algı Testi (TAT)

Tematik Algı Testi (TAT)

Tematik Algı Testi uzmanlarca en sık kullanılan testlerden biridir. 1935 yıllarında Murray tarafından yayınlanmıştır. 41 karttan oluşan testte erkekler ve kadınlar için ayrı resimler, bir de boş kart vardır. Birey her resme ilişkin başı ve sonu olan, konulu bir öykü anlatmak zorundadır. 

[...]

Tırnak Yeme ve Parmak Emme

Tırnak Yeme ve Parmak Emme

Çocuklarda sık görülen bu iki olumsuz davranışın çeşitli nedenleri mevcuttur. Basit düzeyde diikkat çekmek için gelişen bu iki davranışın altında ilk olarak çocuğun birlikte yaşadığı yetişkinlerden öykü alınması gerekmektedir. Dikkat çekme davranışı ötesinde başka nedenler izlenirse oyun terapisi ile kolayca çözülbilen sorunlardandır. 

[...]

Uyku Bozuklukları

Uyku Bozuklukları

Uyku bozukluğu diyince ilk akla gelen uykusuz çocuklar olması normal fakat sürekli uyumanında altında psikososyal bir gerekçe olabilmektedir. Çocuğunuzun uykusuzluk veya çok uyumakla ilgili herhangi bir sorunu varsa uzmanlarımızdan destek alınız. 

[...]

Velayet Yükümlülüğü

Velayet Yükümlülüğü

Günümüzde gittikçe artan boşanma davalarında beklide en kritik aşama boşanma sonrasında müşterek çocukların kiminle kalacağı ve velayetin hangi tarafa verileceğidir. Bu aşamada eşler arasında çoğu zaman problem çıkabilmektedir. 

[...]

WISC-R Zeka Testi

WISC-R Zeka Testi

WISC-R Çocuk Zekâ Testi, 6 ila 16 yaş arası çocuklara uygulanan ve 1-1,5 saat kadar süren objektif testler grubuna giren bir ölçektir.

[...]