Boşanma Öncesi ve Sonrası Destek

Boşanma Öncesi ve Sonrası Destek

Çocuklar anne-babalarının boşanmasından dolayı üzüntü yaşarlar ve kaygı duyarlar. Bu süreç bilinçli ve hassas yönetilemezse telafisi güç başka sorunlara neden olabilriz. Çocukların bu süreçte zihinleri karışır ve bu ve benzeri soruları sormaya başlarlar. Eğer annem babam birbirlerini artık sevmezlerse beni de mi sevmeyecekler? Acaba annemde kalırsam babam üzülür mü? Benim yüzümden mi boşanıyorlar? Mahkeme sürecini beklemeden uzmanlarımızdan destek almak sonrsası için size ve çocuklarınıza büyük kazanımlar sunacaktır. 15 Ekim 2017 Pazar


Boşanma Öncesi ve Sonrası Destek

Çocuklar anne-babalarının boşanmasından dolayı üzüntü yaşarlar ve kaygı duyarlar.

Eğer annem babam birbirlerini artık sevmezlerse beni de mi sevmeyecekler?

Acaba annemde kalırsam babam üzülür mü?

Benim yüzümden mi boşanıyorlar?

Uslu bir çocuk olsam boşanmazlardı belki gibi birçok sorunu kendilerinde arayıp kaygı duyabilirler. Dolayısıyla tüm bu sorular ile duygu dünyası alt üst olmuş çocuk için karşılıklı hesaplaşma bırakılıp ebeveyn rolüne geri dönülmelidir. Her çocuk her olaydan aynı derecede etkilenmez ya da her çocuğun tepkisinin yeri ve zamanı farklı olabilir. O yüzden çocuğun etkilenmediğini düşünseniz bile ilerleyen süreçler için destek almanızda fayda vardır.

Boşanma çocuğa nasıl söylenmelidir?

Ayrılık aşamasına, çocuklar ile konuşarak başlayın. Çocuğunuzun yaşına uygun açık ve dürüst olun. Alışma sürecine girmesi için yalan söylemeye başvurmayın. Değişikliklerin yavaş yavaş gerçekleşmesini sağlayın. Aynı anda birden fazla değişiklik yapmayın. Boşanma sonrasında, özellikle okul değişimi ev değişimi gibi ortamlar yaratmamaya çalışın. Bu süreç tekrardan çocuk üzerinde bir kayıp duygusu oluşturacaktır. Değişiklik yapmamanız çocuğun sonrası için kendini daha güvende hissetmesini sağlar.

Anne babanın kendisini daima seveceğini, ayrı da olsalar her zaman çocuğun yanında olacakları güveni çocuğa hissettirilmelidir.

Aniden boşanma kararını söylemek doğru değildir. Birkaç hafta önceden anlatılmaya başlanmalıdır. Özellikle evden ayrılacak ebeveyn durumu anlatmalıdır. Anlatırken her iki ebeveyn de çocuğun yanında olmalıdır. Bu konuşma çok uzun olmak yerine, kısa ve öz olmalıdır.

 Konuşmalar soyut bilgilerden çok somut bilgiler içermelidir. Okul, ev gibi somut değişikliklerin neler olacağı, nasıl olacağı anlatılmalı. Fakat söylediğimiz gibi bütün değişiklikler aynı anda değil yavaş yavaş yapılmasına öze gösterilmelidir.

Bu süreçte ki değişikliklerle beraber çocuğun hayatına rutin bir şeyler eklenebilir. Düzenli bir kurs olabilir. Rutinlik çocuğun güven duygusunu arttıracaktır. Boşanma aşamasından sonra ebeveynlerde de en çok görülen problem depresyondur. Eğer çocukların bu süreci en güzel şekilde atlatmasını istiyorsak ilk olarak kendimiz içinde destek almamız gerektiğini unutmayalım. Depresyondayken mantığımız ve davranışlarımız her zamanki gibi iyi olmayabilir. Bu tip problemlerde destek almaktan kaçınmayalım.

Ergenlik dönemindeki çocuklar; içine kapanık, yeni kötü alışkanlıklar, (sigara, uyuşturucu madde kullanımı gibi),cinsel dürtülerini kontrol edememe gibi davranışlara yönelebilirler.

Boşanma aşamasından sonra yaşlara göre çocukların tepkileri genel olarak;3-5 yaş arasındaki çocuklar sürekli üzüntü hali, başkalarına karşı tepki gösterme, korkma, uyku-yemek problemleri, tuvalet eğitiminde zorlanma veya gerileme, huysuzluk nöbetleri, anneden veya babadan ayrılmak istememe gibi davranışlar sergileyebilirler.

Çocuk taraf tutmak, seçim yapmak zorunda bıraktırılmamalıdır. Diğer ebeveyn için olumsuz konuşmalar çocuğun yanında yapılmamalıdır. Çocuğun soru sormasına izin verilmelidir. Cevaplar ise her defasında tutarlılık göstermelidir. Eski eşinizle iletişim halinde olmanız çocukların iyiliği için olmazsa olmazlardandır. Tekrar yüz yüze geldiğiniz zamanlar da çocuğun yanında tartışmaların çıkmamasına dikkat edin. Bu tarz tartışma içerikli konuşmaları telefonla yapmanız daha doğru olacaktır. Görüşme düzeni her iki taraf için eşit derecede ve dönüşümlü olursa daha iyi olacaktır. Eğer mümkün değil ise hafta sonu-hafta içi olarak ayarlanabilir ya da okul zamanı-tatil zamanı şeklinde düzenlenebilir. Çocuğun duygusal, maddi, eğitimsel sorunları ile her iki ebeveynde aktif olarak ilgilenmeli ve çocuğa yansıtılmalıdır. Çocuğunuzun baba ve ya anne ile ilişkisine saygı gösterin. Sizin eski eşiniz olabilir ama çocuğunuzun eski annesi ve ya babası olmadığını unutmamalısınız. Eski eşinizin yanındayken çocuğun kendisini suçlu hissetmesine izin vermeyin. Ayrı olan anne baba çocuğa tutarlı kararlar koyarlarsa çocuklar çelişkiye düşmezler. Ayrılık sürecinden sonra anne baba da kendini suçlu hissetmemelidir. Eğer suçlu hissedip çocuğun her dediği yapılırsa, çocukta gereksiz tedirginlik olacak ve gereksiz bir sorumluluk duygusu oluşacaktır.

Boşanma sürecinden sonra, çocukların tepkileri özellikle yaşa göre değişir.’’Karamsar içine kapanık olma, dikkatini toparlayamama, ders notlarında gerileme, anne babayı tekrardan barıştırma çabaları, anne baba arasında taraf tutma, saldırganlaşma, okul sorunları yaşama anlaşamama, …’’gibi davranışlar ve duygular aşırılık ve süreklilik gösterdiğinde uzmanlardan yardım alabilirsiniz.

 

Aile, Çocuk, Ergen, Genç ve Yetişkinler İçin Ücretsiz Psikolojik Danışma, Psiko-Sosyal Terapiler, Zeka ve Kişilik Testleri, Okul, Kreş ve Diğer Kurumlara Yönelik Tüm Hizmetleri Aşağıdaki Linklerden İnceleyebilirsiniz

Detaylar İçin: 0850 840 84 55

Hakkımızda Daha Çok Bilgi Alın

Gönüllü Uzmanlarımız ve Özgeçmişleri

Sivil Toplum Farkındalık Çalışmalarımız

Çocuk, Ergen ve Gençler İçin Psiko-Sosyal Terapiler

Aile, Çift ve Bireysel Psiko-Sosyal Terapiler

Mesleki ve Kişisel Gelişim Eğitimlerimiz

Kurumsal Gelişim ve Eğitim Hizmetlerimiz

Aile, Çocuk ve Öğretmenler İçin Yaratıcı Drama

Basında Yer Alan Bazı Haberlerimiz

İş Birliği ve Referanslarımız

Aile, çocuk, ergen, genç ve diğer yetişkinlere sunulan tüm kişilik ve psikolojik testler, danışmanlık ve terapi hizmetleri, bireysel ve kurumsal gelişim eğitimleri içerikleri bakımından planlı, bilimsel ve etik kurallar çerçevesinde disipline edilerek yapılandırılmıştır. Sunum ve etkinlikler, terapi ve danışmanlıklar alanında uzman akademisyenler, sosyal hizmet uzmanları, psikologlar, pedagoglar ve alanında uzman diğer profesyoneller tarafından yürütülmektedir. Bilgi ve becerisiyle bizi destekleyen akademisyen, sosyal hizmet uzmanı, psikolog, sosyolog, eğitimci, hukukçu ve diğer uzmanlarımız hakkında detaylı bilgi almak için bu linke bakmalısın, belki aramıza katılmak istersin.
 
Mavi Taç bir sivil toplum fikri olup temel yaklaşımı “Gelişmiş Bir Toplum İçin Çocuklara Doğru Bir Adım Daha!” prensibine dayanmaktadır. Sağlıklı, sorun çözme becerisi gelişmiş, farkındalık düzeyi yüksek yetişkinler o derece sağlıklı çocuklar demektir. Bizim için her bakımdan (fiziksel, ruhsal ve sosyal) sağlıklı çocuklar ise o derece gelişmiş bir tolum anlamı taşımaktadır. Bu temelde öncelikle sosyo-ekonomik düzeyi düşük tüm kesimlere ücretsiz sivil toplum farkındalık hizmetleri sunmaktayız. Kamu yararına sunulan sivil toplum faaliyetlerinin kuruluş tüzüğü çerçevesinde geniş bir yelpazesi bulunmakta fakat şimdilik sadece Samsun İlimizde hizmet verebilmekteyiz. Ayrıca tüm bu hizmetleri sürdürülebilir kılmak için bazı özel eğitim ve danışmanlık hizmetlerini tüzük çerçevesinde belirlenen şekliyle bağış karşılığında sunma imkanına sahibiz. Diğer tüm ayrıntılar için 0850 840 84 55 veya 0542 362 7 362 nolu telefonlardan bilgi alabilir ayrıca bu linkten konum ve adres bilgilerine göz atabilir belki bizi ziyaret etmek isteyebilirsin. 
 
Kişisel ve kurumsal gelişim programlarımız psikososyal grup çalışması temelinde yürütülmekte olup programlarda drama, rol-play, ısınma oyunları, interaktif uygulamalar, beyin fırtınası, takım çalışması ve en güncel yöntemlerle desteklenmektedir. Önceki eğitim programlarımızdan bazı örnekler görmek için buraya, hakkımızda çıkan haberlere bakmak için bu sayfaya tıklayın. Son olarak sosyal medya hesaplaımızı takip etmeyi unutmayın.

 

Hesap Adı: Mavi Toplum Aile ve Çocuk Derneği         
 IBAN NO: TR16 0001 5001 5800 7302 8484 51