Boşanma Sürecinde Çocuklar

Boşanma Sürecinde Çocuklar

Çocuklar açısından atlanmaması gereken bir diğer nokta da, şahsi ilişkinin kurulmasına dikkat edilmesidir. Çocuk, velayeti altında olmadığı ebeveyniyle görüşmeli ve sürecin mağduru olmamalıdır. Bu dönemde çocukların örselenmesine müsade etmeden, yaşanılan sıkıntının, anlaşmazlığın karı-koca arasında olduğu unutulmamalıdır.15 Ekim 2017 Pazar


Her birimiz evlilik öncesi yaşadığımız tatlı telaşlarımızı, hayallerimizi düşündüğümüzde elbette ki boşanmanın tek bir harfi bile aklımızın ucundan geçmemiştir. Güzel günlerinin hayalini kurar ve evliliğe de bu duygularla başlarız. Ancak baktığımızda ülkemizde her beş evlilikten birinin boşanmayla sonlandığını görmekteyiz. Tabi ki bu mekanik tanımlarımız gibi gerçekleşmeyen boşanma kararının alınma sürecinde çiftler; öfke, güvensizlik, kendini suçlama gibi birçok duygunun ağırlığıyla ciddi bir zorlanmayla karşılaşabilmektedir. Her bir aşamasında önemli olan psikolojik destek süreci bazen evlilik birlikteliğini kurtarabildiği gibi, bazen de boşanma süreci ve sonrasına ilişkin sağlıklı kararlar alınmasında önemli roller oynamaktadır. Boşanma öncesi, sırası ve sonrasını biraz daha açıklayacak olursak;

Boşanma öncesi süreç evlilik birlikteliği açısından belki de en önemli dönemdir. Henüz hiçbir şeyin bitmediği, tarafların zihnindeki “acaba yanlış bir karar mı alıyorum, bu şekilde devam ettirmemiz çok mu zor, bencillik mi ediyorum” gibi soruların sıkça sorulmaya başlandığı bir dönemdir. Genellikle evlilik birlikteliğinin sarsıldığını düşünen (ki genellikle kadınlardır) kişinin başvurusuyla birlikte, evlilik birlikteliğinin yeniden değerlendirilmesi, yapılandırılması gibi profesyonel, işbirliğine dayalı bir müdahaleyi içermektedir. Boşanma sürecine baktığımızda, en çalkantılı ve psikolojik yıpranmaların en fazla olduğu dönem, boşanma sırasındaki dönemdir. Zor olan karar için yasal başvurular yapılmış, bir kısım evliliklerde ayrı yaşanmaya başlanmış ve zor olan “boşanmak istiyorum” sürecine girilmiştir. Maddi beklentilerin ve hesapların yapıldığı, tüm yaşanmışlıkların hesabının sorulmaya başlandığı ve bazen de öç alma noktasına gelen durumları da görebilmekteyiz burada. Özellikle de çocuklar, taraflar için bir silah olarak görülüp, iki birey arasındaki hesaplaşmanın kurbanı olabilmektedir. Bu dönemde çocukların örselenmesine mahal vermeden, yaşanılan sıkıntının, anlaşmazlığın karı-koca arasında olduğu unutulmamalıdır.

Boşanma sonrasında ise, ilk akla gelen, bu kadar zor süreçlerden sonra büyük bir rahatlık hissinin oluşacağı olsa da her zaman bu şekilde olmadığını görmekteyiz. Maddi kaygılar, yeni bir yaşam ve sosyal çevre, varsa çocuktan ayrı yaşamak ya da tek başına büyütmenin getirdiği zorluklar gibi birçok faktör belli bir dönem de olsa zorlanmalara sebep olabilmektedir. Çocuklar açısından atlanmaması gereken bir diğer nokta da, şahsi ilişkinin kurulmasına dikkat edilmesidir. Çocuk, velayeti altında olmadığı ebeveyniyle görüşmeli ve sürecin mağduru olmamalıdır. Unutulmaması gereken nokta, hiçbir boşanma hayatın sonu olmadığı gibi, daha kötü bir sürecin de başlangıcı değildir. Ancak hayatımızın her döneminde olduğu gibi, yolunda gitmeyen bir evlilikte de yapılacak bir şeylerin olduğunu, alınacak bir psikolojik destekle sürecin daha kısa ve sağlıklı bir şekilde atlatılabileceği göz ardı edilmemelidir.

 

Aile, Çocuk, Ergen, Genç ve Yetişkinler İçin Ücretsiz Psikolojik Danışma, Psiko-Sosyal Terapiler, Zeka ve Kişilik Testleri, Okul, Kreş ve Diğer Kurumlara Yönelik Tüm Hizmetleri Aşağıdaki Linklerden İnceleyebilirsiniz

Detaylar İçin: 0850 840 84 55

Hakkımızda Daha Çok Bilgi Alın

Gönüllü Uzmanlarımız ve Özgeçmişleri

Sivil Toplum Farkındalık Çalışmalarımız

Çocuk, Ergen ve Gençler İçin Psiko-Sosyal Terapiler

Aile, Çift ve Bireysel Psiko-Sosyal Terapiler

Mesleki ve Kişisel Gelişim Eğitimlerimiz

Kurumsal Gelişim ve Eğitim Hizmetlerimiz

Aile, Çocuk ve Öğretmenler İçin Yaratıcı Drama

Basında Yer Alan Bazı Haberlerimiz

İş Birliği ve Referanslarımız

Aile, çocuk, ergen, genç ve diğer yetişkinlere sunulan tüm kişilik ve psikolojik testler, danışmanlık ve terapi hizmetleri, bireysel ve kurumsal gelişim eğitimleri içerikleri bakımından planlı, bilimsel ve etik kurallar çerçevesinde disipline edilerek yapılandırılmıştır. Sunum ve etkinlikler, terapi ve danışmanlıklar alanında uzman akademisyenler, sosyal hizmet uzmanları, psikologlar, pedagoglar ve alanında uzman diğer profesyoneller tarafından yürütülmektedir. Bilgi ve becerisiyle bizi destekleyen akademisyen, sosyal hizmet uzmanı, psikolog, sosyolog, eğitimci, hukukçu ve diğer uzmanlarımız hakkında detaylı bilgi almak için bu linke bakmalısın, belki aramıza katılmak istersin.
 
Mavi Taç bir sivil toplum fikri olup temel yaklaşımı “Gelişmiş Bir Toplum İçin Çocuklara Doğru Bir Adım Daha!” prensibine dayanmaktadır. Sağlıklı, sorun çözme becerisi gelişmiş, farkındalık düzeyi yüksek yetişkinler o derece sağlıklı çocuklar demektir. Bizim için her bakımdan (fiziksel, ruhsal ve sosyal) sağlıklı çocuklar ise o derece gelişmiş bir tolum anlamı taşımaktadır. Bu temelde öncelikle sosyo-ekonomik düzeyi düşük tüm kesimlere ücretsiz sivil toplum farkındalık hizmetleri sunmaktayız. Kamu yararına sunulan sivil toplum faaliyetlerinin kuruluş tüzüğü çerçevesinde geniş bir yelpazesi bulunmakta fakat şimdilik sadece Samsun İlimizde hizmet verebilmekteyiz. Ayrıca tüm bu hizmetleri sürdürülebilir kılmak için bazı özel eğitim ve danışmanlık hizmetlerini tüzük çerçevesinde belirlenen şekliyle bağış karşılığında sunma imkanına sahibiz. Diğer tüm ayrıntılar için 0850 840 84 55 veya 0542 362 7 362 nolu telefonlardan bilgi alabilir ayrıca bu linkten konum ve adres bilgilerine göz atabilir belki bizi ziyaret etmek isteyebilirsin. 
 
Kişisel ve kurumsal gelişim programlarımız psikososyal grup çalışması temelinde yürütülmekte olup programlarda drama, rol-play, ısınma oyunları, interaktif uygulamalar, beyin fırtınası, takım çalışması ve en güncel yöntemlerle desteklenmektedir. Önceki eğitim programlarımızdan bazı örnekler görmek için buraya, hakkımızda çıkan haberlere bakmak için bu sayfaya tıklayın. Son olarak sosyal medya hesaplaımızı takip etmeyi unutmayın.

 

Hesap Adı: Mavi Toplum Aile ve Çocuk Derneği         
 IBAN NO: TR16 0001 5001 5800 7302 8484 51